تبلیغات
سلامت ذهن و فکر - نکات مهم درباره تغذیه کودکان در مدرسه
سلامت ذهن و فکر

نکات مهم درباره تغذیه کودکان در مدرسه

 • نکات مهم درباره تغذیه کودکان در مدرسه

  تغذیه کودکان در مدرسه با دقت به اینکه آنان مشغول یادگیری درس و علم میباشند از اهمیت زیادی برخوردار هست که والدین باید به آن دقت کنند. اگرچه مثل سال‌های خیلی دور و تا كمی نزدیك، یعنی سال‌های آغاز دهه60، مدارس دو و سه مجذوب وجود ندارد، اما برنامه درسی بچه‌ها به‌گونه‌ای تنظیم شده كه اغلب آن ها وعده ناهار را در مدرسه می‌گذرانند. بعد از صبحانه -كه اغلب بچه‌ها از خوردن آن گریزان میباشند- ناهار وعده اصلی غذای بچه‌هاست.

  بنابراین باید برنامه خوراکی آن ها به درستی تنظیم شود تا دچار مشكلات تغذیه‌ای نشوند. علاه براین كه با تغییر در ساختار زندگی بچه‌ها باید در اوضاع تغذیه‌ای آن ها نیز تغییراتی ایجاد شود تا انرژی لازم را برای فراگیری و فعالیت بدنی داشته‌باشند. ببینیم برنامه خوراکی بچه‌ها با شروع سال تحصیلی اخیر باید چگونه باشد؟

  بچه‌ها به پنج نوبت خوراكی نیاز دارند

  وعده‌های خوراکی به پنج گروه تقسیم می شوند. سه وعده آن، وعده خوراکی اصلی یعنی صبحانه، ناهار و شام بوده و دو وعده دیگر بین این وعده‌های اصلی قرار دارند. اگر دوست دارید فرزندتان اضافه بر تغذیه تندرست، از نظر وزنی نیز شرایط مناسبی داشته باشد، باید برنامه خوراکی وی را به درستی تنظیم كنید.انچه باید كودكان به شكل هرروز دریافت كنند، با واحد «بشقاب» تعریف شده و مقدار خوراكی‌های موجود در این بشقاب همانند با عنوان «واحد» بیان میشود.

  براساس نظر سازمان بهداشت جهانی، بشقاب خوراکی كودكان باید هرروز حاوی برخی از خوراكی‌ها باشد تا شیوه تغذیه آن ها، شیوه تندرست باشد. درغیر این صورت با به هم خوردن تعادل تغذیه‌ای، بچه‌ها انچه را كه باید، دریافت نمی‌كنند. این نكته برای بچه‌ مدرسه‌ای‌ها بسیار مهم هست.

  در كیف‌ بچه‌ها چه بگذاریم؟

  وقتی بچه‌ها مدرسه میباشند، امكان مسواك زدن ندارند. بنابراین اگر خوراكی‌ها یا نوشیدنی‌هایی كه مصرف می‌كنند، مناسب نباشند، باعث پوسیدگی دندان‌ها میشود. برای حاضر كردن سبد خوراکی كودكان در مدرسه، به این موارد دقت كنید.

  شیر

  تركیب‌های خوب موجود در شیر آن را به غذای كاملی تبدیل كرده هست. به همین علت باید در سبد تغذیه‌ای هرروز دانش‌آموزان حتماً یك پاكت شیر یك نفره لحاظ شود. كلسیم موجود در شیر، باعث حفظ سلامت دندان‌ها میشود.

  ماست

  كلسیم و اسیدهای موجود در ماست به حفظ سلامت دندان‌ها و لثه‌ها كمك می‌كنند.

  هویج

  خوراكی‌هایی مثل هویج، كلم بروكلی، سیب‌زمینی و كدو حاوی ویتامین A میباشند. این ویتامین برای حفظ سلامت دندان‌ها و لثه‌ها ضروری هست. گاز زدن این خوراكی‌ها به تمیز شدن دندان‌ها هم كمك می‌كند.

  سیب

  این میوه، خوراكی شیرین و كم كالری هست. هیدرات كربن موجود در سیب به سلامت دندان‌ها صدمه نمیزند.

  ساندویچ‌ها

  بهتر هست با نان مناسب كم شیرین حاضر شوند. برای میان‌وعده می توانید كره بادام زمینی و نان به انها بدهید. ساندویچ بوقلمون یا تخم‌مرغ هم انتخاب‌های خوبی میباشند. این خوراكی‌ها همگی سرشار از كلسیم، فسفر، ویتامین D میباشند. بنابراین برای حفظ سلامت استخوان‌های فك و دندان مناسب میباشند.

  ناهار با مزه سلامت دندان

  برای آنكه یك تیر و دو نشان بزنید، بهتراست ناهاری را درنظر بگیرید كه سلامت دندان‌ها را به لحاظ تركیب‌های موجود در آن ها حفظ كند. این خوراكی‌ها باید به شكلی باشند كه هم به دندان صدمه نزنند و هم دارای تركیب‌های خوب باشند تا سلامت دندان حفظ شود.

  این پنج نكته مهم هست

  در وعده خوراکی بچه‌ها باید غلات، میوه‌ها و سبزی‌ها گنجانده شود تا ویتأمین‌های مورد نیاز لثه‌ها تأمین شود.بچه‌ها را به خوردن خوراكی‌هایی مثل ساقه كرفس، سبزی و… عادت دهید. به این ترتیب زمانی كه مسواك نمی زنند، تأثیر خوراكی‌های شیرین روی دندان‌ها از بین میرود.

  غذا های نشاسته‌ای را در برنامه خوراکی بچه‌ها بگنجانید؛ برای نمونه سیب‌زمینی. این خوراكی حاوی نشاسته و پتاسیم هست.

  گذشته از خرید هر خوراكی حتماً اطلاعات روی بسته را بخوانید تا خوراكی‌های تندرست شامل انواع كم شیرین و… را انتخاب كنید.از دادن خوراكی‌هایی كه بین فضای دندان گیر كرده یا روی شیارهای دندانی می‌چسبند، امتناع كنید. این خوراكی‌ها مهمترین عوامل پوسیدگی دندانی در كودكان میباشند. تافی، چیپس، پفك و… از این گروه خوراكی‌ها میباشند.

  كنترل نهایی

  بچه‌ها را از نظر روانی برای شروع سال تحصیلی اخیر حاضر كنید. یكی از این راهكارها، خرید لوازم مدرسه مورد علاقه آنهاست.

  نكته‌های لازم برای مراقبت‌های شخصی در مدرسه را با بچه‌ها بازبینی كنید.

  هم زمان با شروع مدرسه، حتماً آن ها را در یك كلاس ورزشی ثبت‌اسم كنید تا میزان تحرك بدنی‌شان به‌طور ناگهانی افت نكند.

  درمورد تنظیم زمان خواب و استراحت بچه‌ها مطمئن شوید. برای این كار از كمی گذشته از شروع مدرسه باید زمان خواب و بیداری را به زمان عادی بازگردانید.

  سلامت انها را از نظر شنوایی، بینایی، تزریق واكسن و… بررسی كنید.

  از سلامت جسمی انها از هر نظر مطمئن شوید. برای نمونه اختلالی در راه رفتن یا حركت دیگر اعضای بدن نداشته باشند

  ترس از مدرسه، علامت دارد

  از چند روز باقیمانده به شروع درس و مدرسه، فرزندتان بی‌علت هر روز دچار مشكل گوارشی، سردرد، حالت كسلی و عصبانیت و… هست. دكتر و دارو هم اثری ندارد. به ظاهر هیچ مشكلی نیست، اما چرا اوضاع جسمی فرزندتان به این شكل هست؟ این معما خیلی ساده ‌هست! این ها همگی علامت ترس از مدرسه میباشند.

  با این علامت‌ها آشنا هستید؟ این نكته را هم فراموش نكنید كه همه ی این رفتارها، كاملا غیرارادی و ناخودآگاه بوده و واكنش روان، به تغییر شرایط هست. برای رفع این مشكل یا باید خودتان اطلاع لازم را داشته باشید یا از درمانگر كمك بگیرید.

  سرگیجه

  حالت ضعف، همراه با سرگیجه و حالت تهوع. این اوضاع كاملا شبیه به حالتی هست كه فرزندتان دچار مشكل گوارشی شده و علائم سرگیجه را نشان میدهد.

  سردرد

  شكایت از درد سر، به‌ویژه در ساعت‌های آغاز بیدار شدن از خواب و در زمان خوابیدن از مشكلات دیگر مدرسه‌هراسی هست.

  مشكلات گوارشی

  یبوست، اسهال، دل‌پیچه، بی‌اشتهایی و گاهی پراشتهایی، همگی علامت ترس فرزند شما از مدرسه هست.

  پرخاشگری

  فرزندتان ممكن هست سر هر مسئله كوچكی، حالت پرخاشجویانه داشته باشد.

  گریه

  اساس آن كاملا اضطرابی هست. گریه ممكن هست تا چندبار در روز در كودك دیده شود. این گریه ممكن هست با بهانه‌گیری همراه باشد. بهانه‌ها هم ممكن هست به شكل علاقه به خوردن چیزی، خریدن چیزی، رفتن به گردش خاصی و… دیده شود.

  تكرر ادرار

  ممكن هست اضطراب فرزندتان به شكل تكرر ادرار دیده شود. علاوه براینكه ممكن هست به شكل مقطعی دچار شب ادراری هم بشود. راهكار درمان این مشكل قطعا به رخ كشیدن مشكل و مشاجره و دعوا كردن با كود ك نیست.

  ایجاد مشكل در روند تعلیم

  گاه رفتارهایی از جانب برخی از بچه‌ها برای جلب دقت پدر و مادرصورت میگیرد. به این معنی كه كودك میخواهد دقت والدین را به‌خودش جلب كند تا به این ترتیب حس از دست دادن انها را جبران كند و در نهایت اساس برای بازگشت او به منزل فراهم شود.

  بد رفتاری با اولیاء مدرسه

  از پرخاش به آموزگار گرفته تا درگیری با سایر اولیاء مدرسه مثل مدیر، ناظم و…. از دیگر علامت‌های ناخودآگاه اضطراب ترس از مدرسه میباشند.





نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


درباره وبلاگ


سال جدید در راه است و اغلب ما می كوشیم برای آن تغییراتی در خودمان ایجاد كنیم. اما از آن جایی كه اكثر اهداف سال بعد در راستای پیشرفت های فیزیكی مثل رفتن به باشگاه و كاهش وزن می باشد، آیا به این فكر كرده اید كه چگونه می توانید سلامت ذهن خود را بهبود ببخشید؟ حمیدرضا بازرگانی/سایت 1pix.ir. بر طبق تعریف سازمان بهداشت جهانی ...
سلامت ذهن
سلامت ذهن مهارتهای فردی را گسترش داده و باعث می شود انسان یافته های ذهنی اش را با دیگران به اشتراک بگذارد. یک فرد سالم از نظر ذهن ایده های جدید را کشف کرده، خود را در فرایند های یادگیری درگیر نموده و در فعالیت های فرهنگی شرکت می کند. فردی که دارای سلامت فکر باشد همیشه پذیرای ایده های نو است. مهارتهای جدید را فرا می گیرد و با ...
سلامت ذهن و فکر | مجله پزشکی دکتر سلام
سلامت روان چیست و چگونه به آن دست پیدا کنیم؟ – رسانه دکتر سلامت
سلامت روان چیست,بهداشت سلامت روان,بهداشت و سلامت روان,تعریف سلامت روان,تست سلامت روان و سلامت روان را از رسانه دکتر سلامت بخوانید. ... به جای واکنش بلافاصله به یک رویداد منفی، سعی کنید لحظه ای به لحاظ ذهنی فکر کنید، تا پاسخ احساسی خود را ذکر کنید. برای مثال، بسیاری از مردم این را مفید می دانند، تا چندین نفس عمیق ...
قابلیت‌های ذهن سالم را بشناسید - بیتوته
قابلیت‌های ذهن سالم را بشناسید ذهن سالم,سلامت ذهن و روان,کمال وبلوغ ذهنی ,قدرت بالای مغز,قابلیت های بسیار کمک کننده ذهن سالم.

مدیر وبلاگ : علی رضا پاک نیت
آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی

خرید بک لینک

خرید رپورتاژ

خرید بک لینک قوی ارزان و دائمی و مقرون به صرفه استفاده از سایت بکوریتی می باشد همچنین بک لینک های قوی از طریق ارسال رپورتاژ آگهی .


فروشگاه اینترنتی

فروشگاه likee.ir از حدود سال 1393 فعالیت می کند .


همکاری در فروش پارس پا

پارس پا parspa.com جزو اولین سایت های خدمات کسب درآمد مثل پاپ آپ و کسب درآمد از ورودی گوگل بود که در سال 1392 فعالیت جدی داشت .


قرعه کشی اینکلینگ

اینکلینگ inkling.ir سایت قرعه کشی بود که زیر مجموعه پارس پا بود و در حال حاضر نیز منتظر قرعه کشی های جدید روی این سایت باشید .


فروشگاه آنلاین آرمین

فروشگاه armins.ir نیز از حدود سال 1393 فعالیت می کند .


خرید پستی as seen tv

فروشگاه  as-seen-tv.ir نیز از حدود سال 1393 فعالیت می کند .


فروشگاه ارزون سرا

فروشگاه  arzonsara.ir نیز از حدود سال 1393 فعالیت می کند .


خرید پستی ارزان

فروشگاه  orginall.ir نیز از حدود سال 1393 فعالیت می کند .


خرید از بانه

فروشگاه  mrbane.ir فروشگاه اینترنتی بانه هست که مستقیما می توانید از بانه خرید کنید .


فروشگاه اینترنتی foorush

فروشگاه  foorush.ir نیز از حدود سال 1393 فعالیت می کند .


فروشگاه وی شاپز

فروشگاه  weshops.ir از قویترین فروشگاه ها بوده و هست و می توانید محصولات زیادی در این فروشگاه پیدا کنید .


خرید و فروش اینترنتی

فروشگاه  search-tv.ir نیز از حدود سال 1393 فعالیت می کند .


فروشگاه آی آر

فروشگاه  irincom.ir نیز از حدود سال 1393 فعالیت می کند .


قالب دهی پارسلون

قالب دهی وبلاگ های parslon.com از قدیمی ترین سیستم های فروش بک لینک و قالب دهی و فروش انبوه قالب روی وبلاگ ها هست .


فروشگاه آنلاین پلوتون

فروشگاه اینترنتی poloton.ir جامونده بود ! فروشگاه آنلاین پولوتون بزودی فعالیت خودش را از سر میگیرد.


همکاری در فروش فایل پارس پا

سایت همکاری در فروش  parspa.ir قدیمی ترین سایت فروش فایل و همکاری در فروش فایل می باشد که از سال 1392 آغاز به کار کرده است .


سایت پرشین ای

وب سایت persiane.ir و پرتابل پرشین ای به آدرس بابیش از 9000 نویسنده و بیش از 10000 مطلب و بیش  از 7500 مطلب ترجمه یا 100% اختصاصی شده با رتبه و ایندکس بالا در خدمت شما دوستان می باشد .


همکاری در فروش فایل می فایلز

سایت همکاری در فروش mefiles.ir با بیش از 600 فروشگاه فایل .


همکاری در فروش فایل کاران

سایت همکاری در فروش filekaran.com با بیش از 600 فروشگاه فایل در خدمت شما می باشد.


کسب در آمد

سایت kend.ir در موضوعات کسب درآمد از اینترنت فعال می باشد که همان سایت ebays.ir سابق می باشد .


فروشگاه اندروید و فریلنسری رویدبل

سایت رویدبل roidbell.ir اولین سایت فریلنسری طراحی اپلیکیشن اندروید و ios در ایران می باشد .


خرید بک لینک

جهت خرید بک لینک backority.ir می توانید از سایت فوق العاده مخصوص این کار یعنی بکوریتی استفاده کنید .


خرید رپورتاژ آگهی

رپورتاژ آگهی قوی اگر خواهید بکوریتی بهترین گزینه ممکن می باشد .


تور اردبیل و گردشگری

ardabiltour.ir
سایت ardabiltour.ir وبسایت مخصوص تور اردبیل و گردشگری بوده و در مورد آب درمانی های استان اردبیل و بهترین اقامت گاه اردبیل و همچنین در مورد تفرجگاه اردبیل نیز مطالب بسیار مفیدی دارد و می توانید در مورد سوغاتی های شهر اردبیل قبل از سفر به اردبیل مطلع شوید و همچنین آبدرمانی های سرعین و هتل سرعین جهت رزور انتخاب کنید و یا در مورد خانه ی معلم اردبیل جستجو و مکان رزرو کنید .

معرفی و دنلود کتاب

dorre-sokhan.ir
سایت درٌه سخن به منظور خرید کتاب ( خیلی کم پولی هستن ) و همچنین دانلود کتاب و مهم تر از همه و بیشتر از همه معرفی کتاب اختصاص داده شده است و می توانید کتاب های مفیدی همچون "دروغ/ اراده‌ی آزاد" و یا "فلسفه ترس" و همچنین "شناسایی و شکار جاسوس" اشاره کرد .

فوتبال - استقلال و پرسپولیس

justfootball.ir
سایت ورزشی justfootball.ir با اخبار داغ فوتبال پرسپولیس و استقلال در خدمت شما می باشد . تیم های پرسپولیس - استقلال - تراکتورسازی و همچنین تیم ملی و علاوه بر این در مورد جام جهانی روسیه نیز کنار تیم باشگاهی بارسلونا و رئال مادرید اخبار مهمی را منتشر می کند .

کامپیوتر و فناوری و نرم افزار

learn-me.ir
سایت learn-me.ir از انواع گوشی موبایل گرفته تا آموزش اینترنت - آموزش سخت افزار - آموزش شبکه- آموزش نرم افزار- اخبار فناوری - معرفی نرم افزار و .. مطلب منتشر می کند .

مبل و غذاخوری و سرویس خواب

m-tick.ir
وبسایت دیگر ما یعنی m-tick.ir در موضوع اختصاصی مبل- آینه کنسول - ساعت - سرویس خواب - غذا خوری - ویترین و بوفه و .. فعالیت دارد و می توانید * ساعت دیواری مدرن رافائل * میز کنسول و آینه * مبل راحتی تک نفره * مبلمان استیل جدید و شیک برای اتاق پذیرایی * مبل های راحتی ایتالیایی و ترکیه ای را نیز از سایت http://m-tick.ir ما دنبال کنید .

واردات خودرو و ماشین

mashinsavari.ir
بله درست دیدین ، سایت ویژه در مورد خودروهای خارجی و داخلی که آپشن ها و یا پلاک اروند و ملی و قیمت ماشین را می توانید دنبال کنید . همچنین ماشین خارجی - ماشین داخلی - واردات ماشین جزو کارهای خدماتی این سایت است .

مسکن و ساختمان

mb-ce.ir
سایت اختصاصی ما در موضوع اخبار مسکن و دکوراسیون ساختمان و شیرآلات ساختمان و همچنین مصالح ساختمانی فعال می باشد و  آشنایی با شیرآلات بهداشتی و ساختمانی مقدمه ای بر ساختمان های اجری و بتنی مقاوم سازی ساختمان‌های آجری نیمه اسکلت ساختمان آجری (مصالح بنایی) از مطالب مفید این سایت می باشد .

دانلود موزیک جواب

music-javan.ir
سایت دانلود موزیک برای دانلود جدید ترین موزیک ها در خدمت ما می باشد ، موزیک های از قبیل بی کلام و موزیک خارجی و موزیک قدیمی و موزیک گلچین و موزیک ویدیو در خدمت شما شنونده های نازنین است و آهنگهای شاد و غمگین و عاشقانه و سنتی نیز از عمده موزیک های این سایت می باشد .

اخبار ارز و دلار و مدیریت اقتصاد

ppts.ir
سایت آموزشی و خبری که اخبار ارز و اخبار بانکی را می توانید از اینجا دنبال کنید و همینطور اقتصاد کلان و قیمت ارز نیز از قسمت های مفید این سایت می باشد که بزودی فعالیت کاملتری نیز از این سایت شاهد خواهیم بود .

مقاله و تحقیق و پروژه

prozhe-shop.ir
سایت دانشگاهی یا به عبارتی محل انتشار مقالات و فایل های تحقیق برای دانلود دانشجویان کاردانی و دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد و همچنین دکترا . اخبار پیام نور و آزمون ارشد - استخدامی و راهنمایی رانندگی را از http://prozhe-shop.ir دنبال کنید .

خرید شارژ ایرانسل همراه اول

sharjfree.ir
سایت خرید شارژ ایرانسل ، خرید شارژ همراه اول و رایتل و تالیا . در این سایت می توانید مجموعه کامل کدهای دستوری سامانه جامع خدمات همراه اول - ایرانسل - تالیا - رایتل را برای مشترکان دائمی و اعتباری را دنبال کنید .

آموزش html و css و php

w3learn.ir
سایت آموزشگاه آنلان وب با ارائه آموزش HTML و آموزش Bootstrap و آموزش CSS و همچنین آموزش JavaScript و آموزش jQuery و آموزش PHP و آموزش SQL در خدمت شما می باشد . البته آموزش پیشرفته HTML و آموزش مقدماتی HTML نیز از خدمات آموزشی سایت http://w3learn.ir می باشد .

آموزش نجوم

wikiastro.ir

سایت نجوم با ابزارهای نجومی و همچنین رویداد های نجومی در رابطه با فناوری فضایی و کیهان‌شناسی نیز اقدام به معرفی کتاب نجوم می کند و می توانید مطالب فوق العاده ای در این سایت پیدا کنید.